top of page
  • Obrázek autoraMonika Bechyně

Záznam o dopravní nehodě


Každý účastník silničního provozu se může rovněž stát účastníkem dopravní nehody. O takto vzniklé dopravní nehodě je nutné sepsat záznam, který slouží k zachycení průběhu nehody za účelem rychlejšího vyřízení náhrady škody.


My vám v tomto článku poradíme, kde takový formulář najdete, jak jej správně vyplnit a jakých nejčastějších chyb se řidiči při jeho vyplňování dopouštějí.

Dopravní nehoda je vždy velmi nečekaný a stresující moment, a je proto dobré mít tento záznam k dispozici přímo ve vozidle. Běžně je poskytován pojišťovnami po uzavření pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tzv. povinného ručení. Vy si jej můžete stáhnout níže, vytisknout a uložit ve vozidle pro případ potřeby.Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě?


Na vyplnění záznamu o dopravní nehodě je nutná součinnost obou účastníků dopravní nehody, a to jak viníka, tak poškozeného. Jestliže se jeden z nich odmítá na vyplňování záznamu podílet, či dokonce z místa nehody ujel, je na místě přivolat Policii České republiky.


Samotný záznam je členěn do několika částí. V hlavičce se vyplňují údaje o datu, místě nehody, zraněních, jiné škodě, než škodě na vozidlech, údaje o případných svědcích nehody a zda je nehoda šetřena Policií ČR. Zde z vlastní zkušenosti zastupování poškozených z dopravních nehod doporučujeme k jakékoli nehodě se zraněním přivolat hlídku Policie ČR.


Dále se vyplní údaje o vozidlech, pojištěném (fyzická či právnická osoba, na jejíž odpovědnost se vztahuje uzavřená pojistka), pojistiteli (pojišťovna) a řidiči vozidla. Poté je nutné vybrat z uvedených možností tu, která odpovídá realitě pohybu vozidla před střetem, označit body vzájemného střetu a připojit nákres. Na závěr je třeba formulář vlastnoručně podepsat.


Nejčastější chybou je určitě chybějící formulář, ať už z důvodu, že jste jej nedávno použili nebo nikdy v autě neměli. Zkontrolujte si tedy prosím co nejdříve, že jej máte k dispozici. Dalším pochybením jsou chybně vyplněné údaje či chybějící podpisy účastníků dopravní nehody.


Jestliže byla k dopravní nehodě z jakéhokoli důvodu přivolána Policie ČR, bude vám vydáno potvrzení o účasti na dopravní nehodě, které obsahuje podobné údaje jako vámi vyplněný záznam.

 

Stali jste se poškozenými při dopravní nehodě? Obraťte se na nás a my vám poradíme konkrétní možnosti vašeho odškodnění.

14 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page